A vizuális tehetségműhely bemutatása

• A műhelymunkát az iskoláskor előtti évben javasoljuk a gyermekeknek.
  • Az éves program a csoportonkénti ábrázolás foglalkozásokra épül.
  • A gyermekek személyiségét komplexen fejlesztjük, mert a különféle vizuális témákhoz más-más tevékenységi területek ismeretei kapcsolódnak.
  • A foglalkozásokat mikro csoportosan és egyénileg szervezzük.
  • Sok élményt és alkotó légkört biztosítunk az óvodában, a természeti és az épített környezetben.
  • Differenciáltan fejlesztjük a kreatív viselkedéshez szükséges képességeket.
  • A gyermekek sokféle anyaggal, eszközzel, technikával ismerkednek meg.
  • Lehetőségük van az egyes tevékenységekben saját belső motivációjuk hatására elmélyülni.
  • A múzeumpedagógiai foglalkozások, kiállítások által alapozzuk meg a gyermekek esztétikum iránti szükségletét, különleges élményekkel gazdagodnak erkölcsileg, értelmileg.
  • Az év folyamán sikeresen részt veszünk rajzpályázatokon, illetve a gyermekek munkái rendszeresen szerepelnek kiállításokon. Több alkotás az Óvodai Nevelés folyóirat címlapján is megjelent.

1    2

3   4

Rajzpályázat

A Tudásközpont Körbirodalom Gyermekkönyvtára által kiírt Pákolitz István versillusztráció pályázaton Moutsakis Laura Blanka 2. helyezést ért el. Szilágyi-Rajna Krisztinával kiállításon szerepelt a munkájuk.

Moutsakis Laura Blanka Szilágyi-Rajna Krisztina

A Kertvárosi Óvoda által kiírt "Legyél Te is mesehős!" pályázaton az alábbi gyermekeket díjazták:

• Faganelli Azzurra - a legszínesebb alkotás
  • Gyenes János Antal - a legmesésebb alkotás
  • Moutsakis Laura Blanka - különdíj

Az óvodai kiállításon szerepelt még Petrovics Mercédesz és Szalai Zita alkotása is.

Gyenes Janos Antal kicsi Faganelli Azzurra kicsi
Gyenes János Antal Faganelli Azzurra

Szalai Zita kicsi

Szalai Zita

Moutsakis Laura Blanka kicsi

Petrovics Mercedesz kicsi
Moutsakis Laura Blanka Petrovics Mercédesz

Vizuális műhely kiállítása
Mecsekszabolcs, PKK Szent Mihály Ház
2017.10.07.

A zöld óvodai tartalmakhoz kiválóan lehet integrálni a művészeti értékeket. Ezen értékek kiművelése komoly, szisztematikus fejlesztéseket kíván, ezért hoztuk létre az öt-hat éves korú gyermekek számára a vizuális és zenei tehetség műhelyt. A tudatos nevelőmunka révén a gyermekek személyisége teljessé válik a művészetek segítségével. Mindez az érzelemvilág gazdagodását szolgálja, ami jelentősen befolyásolja a tanulási képességeket, a kreativitást. Az esztétikai nevelés egy nagyon összetett nevelési terület, mely a gyermekek olyan képességeinek fejlesztésével foglalkozik, amelyek birtokában átérezhetik, helyesen értelmezhetik a szépet a természetben és a társadalmi életben egyaránt. A vizuális műhely 2007 óta folyamatosan működik. A program fő célja a gyermeki személyiség komplex fejlesztésén belül a kreativitás, a tehetségígéretes gyermekek képességeinek differenciált, egyéni fejlesztése. A tevékenységek főbb feladatai: a természet kínálta anyagok esztétikus felhasználása, technikák elsajátítása, ismerkedés a magyar népművészet szín,-forma-és motívumvilágával, kiválasztott képzőművészeti alkotások megtekintése és ezek hatására saját munkák létrehozása, önkifejezés gazdagítása. Óvodáskorban a tehetséggondozás általános célja a gyermeki képesség kibontakoztatása, a tanulás iránti érdeklődés felkeltése /motiváció, motiváltság a gyermek részéről/ és a szülők támogatása. Ebben az életszakaszban leginkább tehetségígéretes adottságokról, hajlamokról, képességekről beszélhetünk. Ezeknek az adottságoknak a tervszerű fejlesztése történik óvodánkban. Az éves program minden esetben az óvodai csoportokban megvalósuló „Rajzolás, festés, mintázás, kézi munka” foglalkozásokra épül, azokat egészíti ki. Alapvető módszer a gyermekek egyéniségére való figyelés, gondolkodásra késztető feladatok megvalósítása. A feladatokat mikro csoportban végzik a gyermekek, illetve pályázatok esetén egyéni foglalkozás szükséges. A nevelési év folyamán több „nyitott műhely” foglalkozás is megvalósul, melynek keretében minden nagycsoportos részt vehet múzeumpedagógiai foglalkozáson.

A kiállításon szereplő munkák többsége műhely foglalkozásokon készült és különböző rajzpályázatokon díjazott mű. De szerepelnek olyan alkotások is, amelyek a projektekhez kapcsolódó „mindennapi” ábrázolás foglalkozások során készültek. A témák és a technikák megválasztásánál is észrevehető a „Zöld óvoda” szellemisége. A hagyományos anyagokkal készült munkákon túl megjelennek a nyers és főzött növényi részekkel és földdel festett munkák, illetve látható több, vegyes technikával készített alkotás is.

Képek a kiállításról

Rajzaink az Óvodai Nevelés szakmai módszertani folyóiratban:

ovodai neveles 2018 1 mikulas